گیلاس فعالیت فناوری مدیریت اینترنت

گیلاس: فعالیت فناوری مدیریت اینترنت دیجیتال الکترونیک معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی دولت الکترونیک

گت بلاگز بین‌الملل دو متحدی که در ریختن خون مردم بی‌دفاع یمن شریک هستند , ملک سلمان و ترامپ

پایگاه اینترنتی نشریه فارن پالیسی در گزارشی به اتحاد عربستان و آمریکا در جنگ یمن پرداخت.

دو متحدی که در ریختن خون مردم بی‌دفاع یمن شریک هستند , ملک سلمان و ترامپ

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان؛ پایگاه اینترنتی نشریه فارن پالیسی در گزارشی تحت عنوان « کمک ترامپ به سعودی ها در جنگ یمن میلیونها تن را در معرض گرسنگی قرار می دهد» نوشت: هر چه زیاد دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا در مسیر تعمیق همکاری های امنیتی خود با عربستان سعودی گام بر می دارد، زندگی شمار بیشتری از مردم یمن در معرض خطر قرار می گیرد.

ترامپ در جریان سفر به ریاض که نخستین توقفگاه وی در نخستین سفر بین المللی محسوب می شود، بدون تردید چیزهای زیادی از مقامات سعودی و عرب راجع به جنگ در یمن و نیز تهدیدات کشور عزیزمان ایران و نفوذ القاعده در این کشور خواهد شنید. ولی مقامات سعودی و سران عرب قطعا در مذاکرات خود با مدیر جمهور آمریکا، به عنوان متفاوت ولی بسیار جدی که یمن را به همان اندازه در معرض ترساندن قرار داده هست، اشاره چندانی نخواهند داشت: قحطی و گرسنگی گسترده در یمن.

عبارات مهم : ایران

جای تردیدی وجود ندارد که سیاست های نظامی گری عربستان سعودی، کشور یمن را به ورطه سقوط در فاجعه ای بشری سوق داده است ولی با این حال سعودی ها همچنان از ترامپ درخواست حمایت نظامی زیاد می کنند. در این میان اگر آمریکا به حرفهای مقامات سعودی گوش کنند و در صدد زیاد کردن کمک به آنها در جنگ یمن برآیند، باید گفت این اقدام به مثابه فرستادن چندین میلیون یمنی دیگر به کام قحطی و گرسنگی زیاد خواهد بود.

سعودی ها، نیروهای انصارالله را ترساندن امنیتی مستقیم بر ضد خود می دانند ولی در عین حال آنان را دست نشانده ایرانی ها توصیف می کنند. عربستان از این جهت تلاش می کند تا دولت قبلی را به صنعا بازگرداند و مانع از نفوذ کشور عزیزمان ایران در شبه جزیره عرب شود. بدون شک این عنوان در مذاکرات ترامپ با اعراب به منظور تقویت موازنه منطقه ای و مهار قدرت کشور عزیزمان ایران مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در هر حال در طول دو سال گذشته اوضاع به وفق مراد سعودی ها در یمن پیش نرفته هست. حملات هوایی فشرده عربستان یمن را به تلی از خاک تبدیل کرده است ولی این حملات هیچ نتیجه استراتژیک نداشته هست. دوره های مخالف مذاکرات بین المللی راجع به یمن با شکست مواجه شده است و هیچ یک از دو طرف مایل به اعتراف به این توصیه نبوده اند که نمی توانند به اهداف خود در میدان نبرد دست پیدا کنند. تا قبل از این، تلاش های دیپلماتیک آمریکا به درستی بر محور تقویت شراط به منظور دستیابی به راه حل سیاسی و نه شدت یافتن جنگ قرار داسته هست. ولی عوض کردن سیاست ترامپ به سمت شدت یافتن بحران نظامی، فاجعه بشری در یمن را بحرانی تر خواهد ساخت.

با توجه به استمرار درگیری ها برنده واقعی جنگ در یمن فوت و گرسنگی هستند. در این میان مسئولیت ائتلاف سعودی در دامن زدن به بحران زیاد هست. آنها در حملات خود انبارهای دارو و کمک های بشردوستانه، مدارس و پل ها و تاسیسات آبرسانی را نشانه قرار می دهند و به رغم فشارهای بین المللی سعودی ها کمترین توجهی به تلفات انسانی و غیرنظامیان درعملیات خود نداشته اند.

سفر ترامپ به ریاض در این زمینه اهمیت پیدا می کند. در حالی که هیچ یک از دو طرف مایل به چانه زنی نیستند، ائتلاف سعودی به دنبال عوض کردن معادلات نظامی است و می کوشد تا بندر حدیده را بار دیگر به تصرف در آورد و جهت این کار به دنبال جلب حمایت آمریکاست. سعودی ها بیم آن دارند این بندر به پایانه ای جهت ورود تجهیزات از کشور عزیزمان ایران تبدیل شود. آنها می گویند تصرف این بندر می تواند قاعده بازی در یمن را عوض کردن دهد. ولی مدیر جمهور و تیم وی نباید به این توجیهات گوش دهند. لیکن بعید است شدت یافتن فشارهای نظامی و اقتصادی معادله مهم سیاسی را جهت انصارالله عوض کردن دهد حتی اگر آمریکایی ها در صدد حمایت همه جانبه از سعودی ها برآیند. این روند تنها زیاد کردن شمار تلفات غیرنظامی را به همراه خواهد داشت.

آمریکا باید بداند مناقشه یمن تنها در کنار میز مذاکره و نه در میدان نبرد حل می شود و سیاست واشنگتن باید بر محور شدت یافتن فشارها بر همه طرفها به منظور دستیابی به توافق از طریق مذاکره باشد و نه فروش تسلیحاتی به یک طرف. ترامپ و مشاورانش باید به سعودی ها بگویند آنها راضی به شدت یافتن قحطی و گرسنگی و فاجعه بشری در یمن نیستند و عربستان سعودی هم نباید به چنین چیزی راضی باشد.


انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | گرسنگی | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | دونالد ترامپ | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog