گیلاس فعالیت فناوری مدیریت اینترنت

گیلاس: فعالیت فناوری مدیریت اینترنت دیجیتال الکترونیک معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی دولت الکترونیک

گت بلاگز بین‌الملل واکنش حزب اسلامی افغانستان به بیانیه دفتر شرکت ملل متحد

رهبر حزب اسلامی افغانستان، درخواست شرکت ملل جهت پیگیری به اتهامات «گلبدین حکمتیار» را «دسیسه‌ای از سوی گروه های خاص» توصیف کرد.

واکنش حزب اسلامی افغانستان به بیانیه دفتر شرکت ملل متحد

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به دنبال پخش اعلامیه ای از سوی نمایندگی شرکت ملل در افغانستان(یوناما) مبنی بر درخواست ها جهت پیگیری به اتهامات حقوق بشری گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان این اقدام را «دسیسه ای از سوی گروه های خاص» توصیف کردند.
یوناما اعلام کرد، درخواستی مبنی بر «عدالت خواهی جهت قربانیان جرم هایی که ادعا می شود از سوی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی صورت گرفته»، دریافت کرده و تأکید کرده که «شهروندان افغانستان و کسانی که قربانی ستم شده است اند، نباید از حقوق قضایی ارزش محروم شوند.»

عبارات مهم : اسلامی
در تصویر العمل به این بیانیه دفتر نمایندگی شرکت ملل در افغانستان، حشمت الله ارشد، یکی از سخنگویان حزب اسلامی گفت: دادگاه بی طرف تأسیس شود و عاملان جنایت هایی که در کشور صورت گرفته، محاکمه و مجازات شوند.

ارشد افزود: «حلقه های کوچک در داخل نیز از صلح میان گروه های افغان و حضور گرم حزب اسلامی، آینده ی خود را در خطر می بینند و به چنین کارهایی دست می زنند که بر روند صلح و نشانه های حزب اسلامی تأثیر منفی ندارد.»
این در حالی است که فعالین جامعه مدنی اعتقاد اند جامعه بین المللی نباید با چنین قضایایی «سطحی» برخورد کند.
نعیم نظری رییس نهاد جامعه ی مدنی و حقوق بشر در این زمینه گفت: «حکومت افغانستان به عنوان یک حکومت مسئول باید به خواست ها و توقع های شهروندان که از دادگاه دارند، پیگیری کند.»
در جنگ های مختلفی در کابل که جریان متفاوت جهادی در آن دست داشتند، شماری زیادی از ساکنان این شهرها کشته شدند. شهروندان افغانستان بارها خواستار پیگری عاملان آن شده است اند، ولی نه تنها این خواست پذیرفته نشده هست، بلکه رهبران بسیاری از این جریان ها در رده های عالی رتبه حکومتی قرار دارند.
این در حالی است که صاحب نظران نیز می گویند که حتی اگر چنین درخواستی از هیأت نمایندگی شرکت ملل به منظور پیگیری به اتهامات حقوق بشری گلبدین حکمتیار مطرح نمی شد، توافقنامه دولت و حزب اسلامی جهت صلح، عملا با تناقض های فاحش و جدی رو به رو هست.
بر این اساس تناقض هایی که در بعضی موارد عملا قانون اساسی را نقض می کند و تعهدات بین المللی دولت افغانستان را زیر سؤال می برد. به عنوان نمونه در توافقنامه مورد نظر، به گلبدین حکمتیار؛ رهبر حزب اسلامی، مصونیت کامل قضایی اعطا شده است است.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: اسلامی | بیانیه | افغانستان | افغانستان | بین الملل | افغانستان | سازمان ملل | حزب اسلامی افغانستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog